22 юли, 2020
Онур ГюрселовЗайкъров е най-младият общински лидер на Движението за права и свободи в Лудогоирето и в страната. Избран единодушно на поста на заседание на общинската организация на ДПС-Кубратна 22 февруари 2020 година.Живее и работи в Кубрат. Възпитаник е на РУ „Ангел Кънчев“. Бакалавър по „социални дейности“. Магистър по „Ерготерапия“. Три години работи като социален работник. От една година е ерготерапевт в Центъра за обществена подкрепа в родния си град. Като студент развива активна социална дейност. Участва в студентски научни конференции в сферата на здравната превенция и социалните дейности. Има опит в международни и местни проекти. Интересува се от спорт и музика. Вълнуват го теми от социалния спектър. Политическото предизвикателство, приема за ново начало в личен план и като възможност за нов начин на мислене.
Онур, какви чувства предизвика у теб избирането ти за общински лидер на една от най-дисциплинираните партии в политическото пространство – ДПС?
Бях много изненадан. Това е чести голяма отговорност, преди всичко. Тук бих искал отново да благодаря на ръководството за тяхното доверие и внимание към мен.Да не спират да дават, на нас младите и техните последователи от техния опит, житейска мъдрост, човешка деликатност, за да можем заедно да продължим да отстояваме принципите и позициите за един достоен живот.
Ти си най-младият общински лидер на ДПС в Лудогорието и в страната. С какво младежите променят визията на една партия?
С гъвкавост и характер. Младежите имаме по съвременно мислене и съчетано с новите реалности, се явяваме новата генерация на промяната, от която всички имаме нужда и не спираме да се надяваме на качествена промяна.
Как мислиш, вълнуват ли се достатъчно младите от политиката или приемат членството в една партия за по –лесна кариера, както се говори най-често?
Много малко млади хора се вълнуват от политиката истински. Според мен за повечето от тях това е начин да се издигнат в живота вместо да заложат на собствените си качества и умения. Много ми е трудно да го кажа! В днешно време „образование” не е равносилно на знания и компетентност. И повечето млади хора, които завършват една или друга специалност във висшите учебни заведения, не придобиват някакви знания, които реално да приложат в живота и по този начин да градят кариера. Напротив, те получават „лист хартия”, поднесена им на „тепсия”, която не им служи за нищо. След това ставайки член на една или друга партия си (изцяло от свой собствен интерес) търсят „място” някъде в обществото, където ще ги забележат, не благодарение на знанията и уменията, които притежават. Това трябва да се промени! Според мен в една партия трябва да членуват хора, образовани в истинския смисъл на думата, хора, които се придържат към принципите на партията и не си служат с нея като средство за по-лесна кариера. В една партия трябва да членуват хора мъдри и с характер. Сър Уинстън Чърчил е казал: „Първото задължение на университета е да учи на мъдрост, а не на професия; на характер, а не на техники”.
Политиката не е за всеки. Кой не трябва да се занимава с политика, според теб?
Правилно.Политиката не е за всеки. А и всеки не разбира от политика. Накратко, политиката е умението да управляваш. Тя е начин за реализиране на идеи, насочени към развитие на обществото. Не притежаваш ли умението да обединяваш хората и да контролираш процесите в обществото, ти не си достоен да бъдеш политик.
ДПС е партия, която се грижи и е обърнато с лице към младежите, това е доста позитивен знак ..
Съгласен съм. Така е наистина, ДПС винаги е залагало на младите хора (това може да се види в исторически план). Това е най-добрият начин за съставяне на екип за да правиш политика, добра политика с участие на младите.
Какви предизвикателства си поставяш, има ли неща, които искаш да доразвиеш и обогатиш?
Мисля, че трябва да наблегнем върху равенството между хората, изграждането на доверие и да накараме всеки един да се почувства значим, независимо от раса, етническа принадлежност, статус, положение и т.н.
Има ли лидери, политически и световни, от които черпиш вдъхновение за твоите политически амбиции?
Знаете ли на кого принадлежи цитатът „Казано е, че демокрацията е най-лошата форма на управление, но не сме открили по-добра.”? Този човек е Сър Уинстън Чърчил – един от най-големите световни политици по време на Втората световна война. А Ахмед Доган е казал „Политиката не е полето на борба на ценностите, а полето на целесъобразното, на поставянето на цели и избирането на средства за постигането им.”Това е много близко до това на Николо Макиавели „Целта оправдава средствата.”.
Ти беше доста активен на последните местни избори. Избирателят е много важна и чувствителна фигура. Тя лесно гласува доверие, но и също така лесно показва разочарованието си? Какви са грешките, които водят до загуба на доверие?
Понякога ние сами „преобръщаме кошера и медът изтича”. В такива случаи трябва да търсим грешките в самите себе си и да направим равносметка. Да си зададем въпроса „Къде сбъркахме?” Основната грешка е, че много често не проявяваме искрен интерес към другите, не се интересуваме истински от техните проблеми. Като че ли в повечето случаи егоизмът надделява в нас, а това води до грешки, загуба на доверие и отблъскване на хората. Човек трябва да е истински съпричастен към всичко случващо се с човека отсреща. Човек трябва да проявява емпатия.
На какво ще заложиш в своята работа като общински лидер?
Основната ми цел като общински лидер е да накарам хората да се почувстват значими и оценени, като по този начин се опитам да върна доверието на хората в управляващите. „Големите” хора си проличават по това как се отнасят с „малките”. Мисля да наблегна на социалната отговорност.
Какво липсва в отношенията между хората в днешно време и за какво се притесняваш най-много?
Егоизмът до такава степен е обсебил повечето хора, че не са в състояние да разграничат реалността от илюзията, в която живеят. Всеки живее в свой „измислен свят”, изпълнен с омраза към другия. В днешно време трудно може да се говори за уважение и доверие между хората.
Д-р Надие Карагьозова-Нади
31 октомври, 2020 0
26 юли, 2020 0
25 юли, 2020 0
23 юли, 2020 0
Швеция може да се превърне в първата страна, която е достигнала 60-70 % имунен слой, необходим за прекратяване на пандемията. Това твърди Владислав Жемчугов, имунолог...
„Под рубриката „борба с кризата“ се прокарват някои предизборни предложения и мерки, които струват доста скъпо“, каза още председателят на парламентарната...